Robert Nogacki

Zapadł ważny wyrok w sprawie możliwości odliczenia VAT

Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwi spółkom rozliczanie VAT według emisyjnej, a nie nominalnej wartości akcji stanowiących wynagrodzenie za aport.

Jak drugie obywatelstwo może chronić biznes

Obywatelstwo ekonomiczne innego kraju eliminuje ryzyka polityczne i ekonomiczne, gwarantując stabilność gospodarczą. Drugi paszport to także otwarte granice, swoboda w prowadzeniu globalnych interesów.

Rezygnacja z estońskiego CIT i prawo do zaliczenia kosztów

Spółki nie mogą obniżać podstawy swojego opodatkowania o koszty uzyskania przychodu w trakcie bycia na ryczałcie od dochodów spółek. Jednak rezygnacja, czy też utrata prawa do bycia na estońskim CIT nie oznacza likwidacji spółki.

Odpowiedzialność członków organu zarządzającego spółką. Różnice między Polską i USA

Zakres odpowiedzialności członka zarządu może być znacząco inny w zależności od jurysdykcji. Obejmując funkcję w zarządzie zagranicznej firmy warto więc zdawać sobie sprawę z tych różnić, bo ich nieświadomość może skończyć się osobistą odpowiedzialnością i zarzutami karnymi.

Co robić, aby rodzinny majątek przetrwał pokolenia

Im bardziej są zdywersyfikowane inwestycje rodzinnej firmy, tym mniejsze jest ryzyko, że problemy polityczne czy gospodarcze dotkną całego jej majątku w jednakowym stopniu.

Można nie zapłacić estońskiego CIT od darowizn

Darowizny podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, choć są od tej zasady wyjątki. Będzie tak wówczas, gdy przekładają się one na zwiększenie rozpoznawalności firmy, wzmocnienie jej pozytywnego wizerunku i budowanie więzi z interesariuszami, czyli spełnią warunki działalności CSR.

Spółka wygrała precedensową sprawę ws. opodatkowania nieruchomości mieszkalnych

Tylko te budynki, które faktycznie są zajęte do prowadzenia działalności podlegają najwyższej stawce opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Bezpłatny okres próbny może być pułapką dla sprzedawców

Jeśli przedsiębiorca oferuje bezpłatny okres próbny, który po zakończeniu automatycznie przekształca się w abonament płatny, musi poinformować klienta o jego prawie do odstąpienia od umowy w sposób jasny, zrozumiały i dokładny. W przeciwnym razie zamiast 14 dni konsument będzie miał aż 12 miesięcy na odstąpienie od umowy.

Zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem też ulegają przedawnieniu

Brak przedawnienia zobowiązań zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym stanowiłby przejaw nierównego traktowania w porównaniu z podatnikami, którzy nie posiadają żadnego majątku – tak wynika z wyroku WSA w Kielcach, który orzekł, że pomimo brzmienia art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej, i wbrew stanowisku organów skarbowych, zabezpieczone w ww. sposób zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu na zasadach ogólnych (wyrok z 18 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Ke 130/23).

Zarząd spółki: Trudno się bronić przed rzekomą odpowiedzialnością

W obecnym stanie prawnym były członek zarządu spółki może odpowiadać za zobowiązania, które nie istnieją. Może nawet nie wiedzieć, że przeciw spółce wszczęto powództwo.